Prievartos ženklai

Seksualiai išnaudojami vaikai, net ir patys mažiausi, tikrai nesuprantantys to, kas iš tikrųjų vyksta, jaučia didžiulę gėdą papasakoti apie šiuos įvykius. Jie išgyvena baimę, nerimą, izoliaciją, jaučiasi kitokie, yra pernelyg jautrūs. Kadangi seksualinė prievarta tiesiogiai pažeidžia kūno ribas, tai ir jos pasekmės gali būti matomos “kūno elgesyje”. Vieni vaikai pradeda ypatingai saugoti savo kūną ir vengti bet kokio kontakto, kiti, visiškai atvirkščiai, atvirai demonstruoja ir “siūlo” savo kūną kiekvienam, praradę normalias kūno ribas, negalėdami suvokti socialiai priimtų fizinio artumo ir atstumo normų. Nė vienas elgesio pasireiškimas nėra “geresnis”, tai tik skirtingi būdai ”pranešti” apie siaubingą traumą. Suaugę turėtų atkreipti dėmesį į šiuos pavojaus signalus vaikų elgesyje ir siekti profesionalios pagalbos, jei  vaikas:   
 • Liečia/trina savo genitalijas nuolat ar /ir  iki skausmo.
 • Žaidžia moters/vyro vaidmenis piktai, agresyviai, ar labai liūdnai. Nekenčia savo ar kitos lyties. Nemėgsta savo kūno, dažnai sako, kad jo kūnas negražus ir nešvarus.
 • Įkyriai domisi seksualine veikla, slapta bando liesti suaugusius, reikalauja, kad kiti jį/ją liestų. Elgiasi įmantriai ir “seksualiai keistai”  - “gundo” suaugusį.
 • Prašo, kad žmonės nusirengtų nuogai, prievarta išrenginėja kitus, verčia kitus vaikus žaisti “daktarą”.
 • Seksualinės žinios yra neadekvačios amžiui, išsamios, užduoda nepažįstamiems žmonėms įvairius atvirus seksualinius klausimus.
 • Atsisako apsirengti. Slapta demonstruoja nuogumą. Atsisako palikti žmones vienus vonioje/tualete.
 • Bijo nusirengti kitų žmonių (gydytojo, bendraamžių, fizinio lavinimo užsiėmimuose ir pan.) akivaizdoje.
 • Viešai, įkyriai masturbuojasi, įtraukia į tai kitus vaikus.
 • Kiša daiktus į savo ar kitų vaginą ar užpakalį.
 • Nuogas imituoja tikrą seksualinę sueitį ar/ir oralinį seksą. Imituoja lytinį aktą  su kitais vaikais, gyvūnais ar žaislais.
 • Bijo tam tikrų specifinių vietų, tokių kaip vonia ar lova. Sutrikęs miegas – bijo užmigti, sapnuoja košmarus, miega labai neramiai, blaškosi, verkia per miegus.
 • Yra pasyvus, sukaustytas. Nėra spontaniškas. Pavyzdžiui, fizinio lavinimo užsiėmimuose sėdi tiesiai, įsitempęs, suspaudęs kojas, tuo metu, kai kiti vaikai spontaniškai šokinėja, laksto, rėkauja. Sportuodamas “keistai” juda: stipriai suspaudęs kojas, atrodo, lyg tarpukojis būtų surakintas.
 • Jaučia ypatingą nerimą, akivaizdžiai bijo, kai yra liepiama atsigulti ant nugaros, pavyzdžiui, per fizinio lavinimo užsiėmimus.
 • Bijo, vengia prisilietimų, ypatingai iš suaugusių žmonių, “sustingsta” paliestas. Kilnojamas ar gaudomas, išlieka “tiesus” ir įsitempęs. Nejaukiai jaučiasi sėdėdamas ant kelių, pakviestas, ateina ir atsisėda, tačiau jaučiasi nejaukiai, sėdi įsitempęs.
 • Stebimi šie fiziniai požymiai - niežėjimas arba skausmas genitalijų srityje, sunkumai šlapinantis,  skausmas gerklėje, sunkumai ryjant, genitalijų srities, analinės angos  traumos.

Svarbu pažymėti, kad vaikų domėjimasis seksualiniais dalykais yra nevienareikšmis reiškinys ir reikia būti ypatingai atsargiems, tiek vertinant tokį elgesį, tiek ir kalbantis su vaiku apie tai. Ne visi vaikai, patyrę seksualinį išnaudojimą, turi visus šiuos požymius, kai kurie demonstruoja tik vieną kurį elgesį ar keletą. Vieno atskiro požymio nepakanka padaryti išvadoms apie seksualinį išnaudojimą, tačiau net ir vienas specifinis požymis turėtų atkreipti suaugusiojo dėmesį, paskatinti jį atidžiai stebėti vaiką ir pasikonsultuoti su specialistais. Jei pastebėjote vieną ar daugiau pavojaus signalų vaiko elgesyje, pasikalbėkite su vaiku. Jei nerimaujate, galvojate, kad vaikas gali būti nukentėjęs nuo seksualinės prievartos, pasitarkite su vaikų psichologu arba vaiko teisių apsaugos specialistu savo rajone.

SVARBU:

 

 

 

 

 

  

 

 

 

 

 

                                                                                  

 

 

 

 

Naujienlaiškis:

Pagrindiniai rėmėjai:

 

Nevyriausybinė organizacija, teikianti pagalbą vaikams ir šeimoms