Kas yra emocinė prievarta?

Emocinė prievarta yra nuolatinis vaiko menkinimas, nuvertinimas, tyčinis kritikavimas ir žeminimas. Tai toks elgesys, kuris pažeidžia psichologinį vaiko augimą ir raidą, taip pat apima vaiko atstūmimą, įbauginimą arba pažeminimą, sukeliančius baimę arba kaltės jausmą. Emocinė prievarta taip pat apima tėvų auklėjimo ar pripažinimo stoką bei kitus veiksmus, kenkiančius vaiko intelektualinei arba psichologinei raidai.

Emocinė prievarta yra neigiamo ir žalingo tėvų elgesio su vaikais modelis, o ne atskiri atvejai ar suaugusiųjų normalaus emocinio reagavimo pavyzdžiai. Nepaisant to, kad vaikai yra pakankamai atsparūs ir gali susitvarkyti su atsitiktiniais ir pavieniais įžeidinėjimais ar jų kritikavimu, nuolatinis kaltinimų bėrimas gali sužlugdyti vaiko asmenybę. Chroniškas priekabių ieškojimas, vaiko žeminimas ir kritikavimas neigiamai veikia jo asmenybės raidą; nenutrūkstanti niūrių ir piktų priekabių tirada vaiko sieloje „plečiasi“ lyg koks vėžys ir griauna jo pasitikėjimą savimi, slopina normalias socialines sąveikas.

Emocinis smurtas yra rimta problema. Deja, neretai suaugusieji į šią problemą žiūri nerimtai ir mano, jog tai – visiškai „normalus“ jų elgesys su savo vaikais. Tėvai privalo suvokti, jog jei jų vaikai išgyvena nuolatinę emocinę prievartą, girdi pravardžiavimą ar patiria pažeminimą, ilgainiui tai paveiks jų tolesnį gyvenimą.

Tik pagalvokime, kas atsitinka, kai skubantis ar pavargęs suaugęs rikteli lyg tarp kitko „Ar tu kvaila, kad nežinai kaip klausyti?“ arba „Tu niekam tikęs tinginys, eik užsiimk kuo nors“ ar „Man bjaurus tavo zyzimas, užsičiaupk.”

Žodžiai gali būti įvairūs – mesti įpykus ar pavargus, atsitiktiniai ar nuolatos kartojami, ir jeigu juos taria vaikui svarbus suaugęs, kuriuo jis pasitiki – tėtis, mama, mylima auklėtoja, močiutė, dėdė, jie žeidžia skaudžiau už fizinius kirčius. Jokie kaulai nelūžta, bet emociniai randai lieka ilgam. Pasikartojančios traumos – neprognozuojami pykčio protrūkiai, nuolatiniai nuotaikų svyravimai, emocinis šaltumas ir vaiko emocinių poreikių ignoravimas, gąsdinimas – sudarko vaiko savęs vaizdą ir palieka emocinę negalią visam gyvenimui.

SVARBU:

 

 

 

 

 

  

 

 

 

 

 

                                                                                  

 

 

 

 

Naujienlaiškis:

Pagrindiniai rėmėjai:

 

Nevyriausybinė organizacija, teikianti pagalbą vaikams ir šeimoms