Naujienos

Specialistai diskutavo, kaip padėti vaikams, tampantiems konfliktiškų skyrybų įkaitais

Kaip rodo statistika, Lietuvoje itin daug šeimų išgyvena skyrybas (LR Gyventojų registro duomenimis, 2015 m. liepos 1 d. - 2015 m. gruodžio 31 d. užregistruotos 14844 santuokos ir 4985 ištuokos), o į oficialią statistiką nepatenkantys santuokos neregistravę asmenys, šį skaičių tik padidintų. Paramos vaikams centras, 2015 m. rugsėjo - 2016 m. kovo mėn., organizavo apskritųjų stalų diskusijas tarp specialistų, dirbančių su konfliktiškas skyrybas išgyvenančiomis šeimomis.

Specialistų nuomone, vaikams užkraunama per daug atsakomybės santuokos nutraukimo bylose. Psichologai laikosi nuostatos, kad skyrybų atveju neužtenka dirbti tik su vaikais, reikalingas darbas komandoje, nes tėvams taip pat reikalinga pagalba, krizėje pasikeičia jų elgesys. Net jei vaikai nežino apie skyrybas, šeimoje tvyro įtampa, kuri veikia ir vaikus. Skyrybos – suaugusiųjų atsakomybė, bet vaikai dažnai jaučiasi atsakingi, gali manyti, kad tai jie kalti dėl tėvų skyrybų. Vaikams rūpi abu tėvai, net jei šeimoje buvo smurtaujama, todėl kenksminga klausti, kurį iš tėvų myli labiau. Vaiko nuomonę išklausyti svarbu, tačiau jam tai didžiulis stresas. Jis jaudinasi, dažnai mano, kad jo žodžiai nulems teismo sprendimą, jaučia didelę įtampą dėl to, ką jam sakyti. Vaikui psichologinė pagalba nebus efektyvi, jei tėvų konfliktai tęsiasi, tad pagalba reikalinga ir tėvams.

Diskusijų metu paaiškėjo, jog teisėjai, nagrinėjantys šeimos bylas, labai dažnai susiduria su iššūkiu sukurti vaikui saugią aplinką išsakyti savo nuomonę. Taip pat, vaikas susiduria su įvairiomis tėvų reakcijomis po nuomonės išsakymo teisme. Kita problema, kad tėvai neretai, vaiką naudoja savo interesams, formuoja jo nuomonę, nurodo, ką jam sakyti, ir tą kartais būna sunku atpažinti.

Vaiko teisių apsaugos specialistų (VTAS) nuomone, vaikas į teismą turėtų būti kviečiamas tik išskirtiniais atvejais, jei jo nuomonė jau išsiaiškinta, į teismą jis neturėtų eiti. Problema, su kuria susiduria specialistai, kad tėvai dažnai nesutinka, kad vaikas vienas kalbėtų su specialistu. Taip pat, tėvai dažnai vaikui net nepasako apie skyrybas, todėl inspektoriaus vizitas kelia tėvams įtampą. Kontakto užmezgimo su vaiku sėkmė priklauso nuo suaugusiojo intuicijos ir nuo situacijos. VTAS specialistų manymu, vaiko nuomonė turėtų būti išklausoma tėvams nedalyvaujant. Ji turi būti išklausoma visais atvejai, bet ne visada į ją atsižvelgiama.

Apskritieji stalai-diskusijos buvo projekto „Tėvų-vaikų santykių susvetimėjimo ankstyvas atpažinimas, prevencija ir intervencija: kompleksinis pagalbos modelis šeimoms, išgyvenančioms konfliktiškas skyrybas ir/ar atsiskyrimą“ dalis. Projektą remia Europos Ekonominės Erdvės finansinio mechanizmo 2009-2014 periodo NVO programa Lietuvoje. Projekto vykdytojas: Viešoji įstaiga Šeimos santykių institutas. Projekto partneris: Viešoji įstaiga Paramos vaikams centras.

 

 

 

SVARBU:

 

 

 

 

 

  

 

 

 

 

 

                                                                                  

 

 

 

 

Naujienlaiškis:

Pagrindiniai rėmėjai:

 

Nevyriausybinė organizacija, teikianti pagalbą vaikams ir šeimoms